tar 1.13.25 - en to el translation catalogue (170 entries)

en: invalid argument %s for %s
el: άκυρο όρισμα %s για %s

en: ambiguous argument %s for %s
el: αμφιλεγόμενο όρισμα %s για %s

en: Valid arguments are:
el: Έγκυρα ορίσματα είναι:

en: Unknown system error
el: Άγνωστο σφάλμα συστήματος

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή`%s' είναι αμφιλεγόμενη

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί όρισμα

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωρίσιμη επιλογή `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: παράνομη επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: άκυρη επιλογή -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί όρισμα -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι αμφιλεγόμενη

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: block size
el: μέγεθος μπλοκ

en: exec/tcp: Service not available
el: exec/tcp: Μη διαθέσιμη υπηρεσία

en: stdin
el: κανονική είσοδος

en: stdout
el: κανονική έξοδος

en: Cannot execute remote shell
el: Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση απομακρυσμένου κελύφους (φλοιού)

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
el: rmtd: Δεν είναι δυνατή η δέσμευση προσωρινού αποθηκευτικού χώρου

en: Cannot allocate buffer space
el: Δεν είναι δυνατή η δέσμευση προσωρινού αποθηκευτικού χώρου

en: Try `%s --help' for more information.
el: Προσπαθήστε `%s --help' για περισσότερες πληροφορίες.

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help  Output this help.
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΉ]
    Διαχείριση συσκευής αποθήκευσης ταινίας, αποδοχή εντολών από απομακρυσμένη διεργασία.
    
      --version  Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης.
      --help  Εμφάνιση αυτής της βοήθειας.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
el: Αυτό το πρόγραμμα παρέχεται χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΕΓΓΎΗΣΗ, στον βαθμό που επιτρέπεται από τον νόμο.
    Μπορείτε να το αναδιανέμεται υπό τους όρους της GNU General Public License;
    δείτε το αρχείο με όνομα COPYING για λεπτομέρειες.

en: Seek offset out of range
el: Η μετατόπιση αναζήτησης είναι εκτός εύρους

en: Seek direction out of range
el: Η κατεύθυνση αναζήτησης είναι εκτός εύρους

en: rmtd: Premature eof
el: rmtd: Πρόωρο eof (τέλος αρχείου)

en: Premature end of file
el: Πρόωρο τέλος αρχείου

en: rmtd: Garbage command %c
el: rmtd: Εντολή απορριμμάτων %c

en: Garbage command
el: Εντολή απορριμμάτων

en: (pipe)
el: (σωλήνωση)

en: Invalid value for record_size
el: Άκυρη τιμή για record_size

en: No archive name given
el: Δεν δόθηκε όνομα αρχειοθήκης

en: Cannot verify stdin/stdout archive
el: Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση των κανονικών εισόδων/εξόδων της αρχειοθήκης

en: Archive not labeled to match %s
el: Η αρχειοθήκη δεν έχει ετικέτα για ταίριασμα %s

en: Volume %s does not match %s
el: Ο τόμος %s δεν ταιριάζει %s

en: Write checkpoint %d
el: Εγγραφή σημείου ελέγχου %d

en: At beginning of tape, quitting now
el: Στην αρχή της ταινίας, τερματισμός τώρα

en: Too many errors, quitting
el: Πάρα πολλά σφάλματα, τερματισμός

en: Read checkpoint %d
el: Ανάγνωση σημείου ελέγχου %d

en: Reading %s
el: Ανάγνωση %s

en: WARNING: No volume header
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ: Καμία κεφαλίδα του πλήθους

en: %s is not continued on this volume
el: %s δεν συνεχίζεται σε αυτόν τον τόμο

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
el: %s είναι το εσφαλμένο μέγεθος (%s != %s + %s)

en: This volume is out of sequence
el: Αυτός ο τόμος είναι εκτός συνέχειας

en: %s: contains invalid volume number
el: %s: περιέχει άκυρο αριθμό τόμου

en: Volume number overflow
el: Υπερχήλιση αριθμού τόμου

en: `%s' command failed
el: `%s' η εντολή απέτυχε

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
el: Προετοίμασε τον τόμο #%d για %s και πάτα το πλήκτρο επιστροφής γραμμής

en: EOF where user reply was expected
el: EOF (Τέλος Αρχείου) ενώ η απάντηση του χρήστη αναμενότανε

en: WARNING: Archive is incomplete
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ: Η αρχειοθήκη είναι ημιτελής

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
el:  n [όνομα]   Δώσε ένα νέο όνομα για τον επόμενο (και τον επακόλουθο) τόμο
     q          Εγκατάλειψη tar
     !          Παραγωγή νέου υπό-φλοιού
     ?          Εκτύπωση αυτής της λίστας

en: No new volume; exiting.
el: Κανένας νέος τόμος; έξοδος

en: Contents differ
el: Τα περιεχόμενα διαφέρουν

en: Unexpected EOF in archive
el: Μη αναμενόμενο EOF (Τέλος Αρχείου) στην αρχειοθήκη

en: Verify
el: Επαλήθευση

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
el: %s: Άγνωστος τύπος αρχείου '%c', εκτέλεση της diff ως κανονικό αρχείο

en: File type differs
el: Οι τύποι αρχείων διαφέρουν

en: Mode differs
el: Οι καταστάσεις διαφέρουν

en: Uid differs
el: Ταυτότητες χρήστη διαφέρουν

en: Gid differs
el: Ταυτότητες ομάδας διαφέρουν

en: Mod time differs
el: Ώρες τροποποίησης διαφέρουν

en: Size differs
el: Τα μεγέθη διαφέρουν

en: Not linked to %s
el: Δεν είναι συνδεδεμένο με %s

en: Symlink differs
el: Οι σύνδεσμοι διαφέρουν

en: Device number differs
el: Οι αριθμοί των συσκευών διαφέρουν

en: Generating negative octal headers
el: Παράχθηκαν αρνητικές οκταδικές επικεφαλίδες

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
el: η τιμή %s είναι εκτός του %s εύρος %s..%s; αντικαταστήθηκε από %s

en: value %s out of %s range %s..%s
el: η τιμή %s είναι εκτός του %s εύρους %s..%s

en: %s: file changed as we read it
el: %s: αρχείο τροποποιήθηκε κατά την ανάγνωση

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
el: %s: το αρχείο είναι σε διαφορετικό σύστημα αρχείων; δεν αποθηκεύτηκε

en: %s: Unknown file type; file ignored
el: %s: Άγνωστος τύπος αρχείου; το αρχείο αγνοήθηκε

en: %s: file is unchanged; not dumped
el: %s: δεν μπορεί να τροποποιηθεί το αρχείο; δεν αποθηκεύτηκε

en: %s: file is the archive; not dumped
el: %s: το αρχείο είναι η αρχειοθήκη; δεν αποθηκεύτηκε

en: %s: File removed before we read it
el: %s: Το αρχείο απομακρύνθηκε πριν το διαβάσουμε

en: %s: socket ignored
el: %s: η υποδοχή αγνοήθηκε

en: %s: door ignored
el: %s: η πόρτα αγνοήθηκε

en: This does not look like a tar archive
el: Αυτό δεν φαίνεται ως αρχειοθήκη tar

en: Skipping to next header
el: Παραλείποντας στην επόμενη επικεφαλίδα

en: Deleting non-header from archive
el: Διαγραφή μη-επικεφαλίδων από την αρχειοθήκη

en: %s: time stamp %s is %lu s in the future
el: %s: η ένδειξη χρόνου %s είναι %lu s στο μέλλον

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
el: %s: Μη αναμενόμενη ανακολουθία κατά την δημιουργία του καταλόγου

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
el: %s: Ο κατάλογος μετονομάστηκε πριν η κατάστασή του γίνει μη εξαγώγιμη

en: %s: Was unable to backup this file
el: %s: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση αυτού του αρχείου

en: Extracting contiguous files as regular files
el: Εξαγωγή συνεχόμενων αρχείων ως κανονικών αρχείων

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
el: Προσπάθεια εξαγωγής των συμβολικών συνδέσμων ως σθεναρών συνδέσμων

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
el: %s: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή -- το αρχείο συνεχίζεται σε άλλο τόμο

en: Visible long name error
el: Ορατό σφάλμα μεγάλων ονομάτων

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
el: %s: Άγνωστος τύπος αρχείου '%c', εξαγωγή ως κανονικό αρχείο

en: Error is not recoverable: exiting now
el: Το σφάλμα δεν είναι επανορθώσιμο: τερματισμός τώρα

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: %s: Directory has been renamed
el: %s: Ο κατάλογος έχει μετονομαστεί

en: %s: Directory is new
el: %s: Ο κατάλογος είναι καινούριος

en: Invalid time stamp
el: Άκυρη ένδειξη χρόνου

en: Time stamp out of range
el: Η ένδειξη χρόνου είναι εκτός εύρους

en: Invalid device number
el: Άκυρος αριθμός συσκευής

en: Device number out of range
el: Ο αριθμός της συσκευής είναι εκτός εύρους

en: Invalid inode number
el: Άκυρος αριθμός i-κόμβου

en: Inode number out of range
el: Ο αριθμός του i-κόμβου είναι εκτός εύρους

en: %s: Deleting %s
el: %s: Διαγραφή %s

en: %s: Cannot remove
el: %s: Δεν είναι δυνατή η απομάκρυνση

en: %s: Omitting
el: %s: Παράλειψη

en: block %s: ** Block of NULs **
el: μπλοκ %s: ** Μπλοκ με χαρακτήρες NUL **

en: block %s: ** End of File **
el: μπλοκ %s: ** Τέλος Αρχείου **

en: block %s:
el: μπλοκ %s:

en: Blanks in header where numeric %s value expected
el: Κενά στην επικεφαλίδα ενώ αναμενόταν αριθμητική τιμή %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
el: Αρχειοθήκη οκταδικής τιμής %.*s είναι εκτός του %s εύρους; Υποθέτω δυαδικά συμπληρώματα

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
el: Αρχειοθήκη οκταδικής τιμής %.*s είναι εκτός του %s εύρους

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
el: Η αρχειοθήκη περιέχει απαρχαιωμένες επικεφαλίδες κωδικοποίησης base64

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
el: Η αρχειοθήκη είναι υπογεγραμμένη με αλφαριθμητικά base-64 %s είναι εκτός του %s εύρους

en: Archive base-256 value is out of %s range
el: Η αρχειοθήκη με base-256 τιμές είναι εκτός του %s εύρους

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
el: Η αρχειοθήκη περιέχει %.*s όπου αριθμητικές %s τιμές αναμένονται

en: Visible longname error
el: Ορατό σφάλμα μεγάλων ονομάτων

en:  link to %s
el:  σύνδεσμος σε %s

en:  unknown file type %s
el:  άγνωστος τύπος αρχείου %s

en: --Volume Header--
el: --Επικεφαλίδα Τόμου--

en: --Continued at byte %s--
el: --Συνέχιση στο byte %s--

en: --Mangled file names--
el: --Κατακερματισμένα ονόματα αρχείων--

en: Creating directory:
el: Δημιουργία καταλόγου:

en: Unexpected EOF in mangled names
el: Μη αναμενόμενο EOF (Τέλος Αρχείου) στα κατακερματισμένα ονόματα

en: %s: Cannot rename to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία σε %s

en: Renamed %s to %s
el: Μετονομάστηκε %s σε %s

en: %s: Cannot symlink to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η συμβολική σύνδεση στο %s

en: Symlinked %s to %s
el: Συμβολικός δεσμός %s στο %s

en: Unknown demangling command %s
el: Άγνωστη εντολή ανασύνταξης %s

en: Renaming %s to %s
el: Μετονομασία %s σε %s

en: Renaming %s back to %s
el: Μετονομασία %s πίσω στο %s

en: Cannot save working directory
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του τρέχοντος καταλόγου

en: Cannot change working directory
el: Δεν είναι δυνατή η τροποποίηση του τρέχοντος καταλόγου

en: %s: Cannot %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή %s

en: %s: Warning: Cannot %s
el: %s: Προειδοποίηση: Δεν είναι δυνατή %s

en: %s: Cannot change mode to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή κατάστασης σε %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
el: %s: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή ιδιοκτησίας σε uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot hard link to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση υλικού σε %s

en: %s: Cannot seek to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η αναζήτηση σε %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
el: %s: Προειδοποίηση: Δεν είναι δυνατή η αναζήτηση σε %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
el: %s: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία συμβολικού δεσμού στο %s

en: child process
el: θυγατρική διεργασία

en: interprocess channel
el: κανάλι μεταξύ διεργασιών

en: Missing file name after -C
el: Λείπει όνομα αρχείου μετά -C

en: %s: Not found in archive
el: %s: Δεν βρέθηκε στην αρχειοθήκη

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
el: Οι επιλογές `-%s' και `-%s' απαιτούν κανονική είσοδο

en: GNU features wanted on incompatible archive format
el: Τα χαρακτηριστικά GNU απαιτούν μη συμβατή διαμόρφωση αρχειοθήκης

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
el: Ίσως δεν καθορίσατε παραπάνω από μία επιλογή `-Acdtrux'

en: Conflicting compression options
el: Συγκρουόμενες επιλογές συμπίεσης

en: Invalid blocking factor
el: Άκυρος συντελεστής ομαδοποίησης

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
el: Προειδοποίηση: η -I επιλογή δεν υποστηρίζεται; ίσως εννοούσατε την -j ή την -T;

en: Invalid tape length
el: Άκυρο μέγεθος ταινίας

en: More than one threshold date
el: Παραπάνω από ένα όριο ημερομηνίας

en: Date file not found
el: Το αρχείο ημερομηνίας δεν βρέθηκε

en: Substituting %s for unknown date format %s
el: Αντικατάσταση %s για άγνωστη διαμόρφωση ημερομηνίας %s

en: Warning: the -y option is not supported; perhaps you meant -j?
el: Προειδοποίηση: η επιλογή -y δεν υποστηρίζεται; ίσως εννοούσατε -j;

en: %s: Invalid group
el: %s: Άκυρη ομάδα

en: Invalid mode given on option
el: Άκυρη κατάσταση δόθηκε σε επιλογή

en: Invalid owner
el: Άκυρος ιδιοκτήτης

en: Invalid record size
el: Άκυρο μέγεθος εγγραφής

en: Record size must be a multiple of %d.
el: Το μέγεθος της εγγραφής πρέπει να είναι πολλαπλάσιο του %d.

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
el: Οι επιλογές `-[0-7][lmh]' δεν υποστηρίζονται από *αυτήν* την εντολή tar

en: Old option `%c' requires an argument.
el: Παλιά επιλογή `%c' απαιτεί όρισμα.

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
el: Δεν είναι δυνατός ο συνδυασμός --listed-incremental με --newer

en: Cannot verify multi-volume archives
el: Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση πολλαπλών αρχειοθηκών

en: Cannot verify compressed archives
el: Δεν είναι δυνατή η επαλήθευση των συμπιεσμένων αρχειοθηκών

en: Cannot use multi-volume compressed archives
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση πολλαπλών συμπιεσμένων αρχειοθηκών

en: Cannot update compressed archives
el: Δεν είναι δυνατή η ανανέωση των συμπιεσμένων αρχειοθηκών

en: Cowardly refusing to create an empty archive
el: Αρνούμαι δειλά στη δημιουργία μίας κενής αρχειοθήκης

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
el: Οι επιλογές `-Aru' δεν είναι συμβατές με  `-f -'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
el: Πρέπει να καθορίσεις μία από τις επιλογές `-Acdtrux'

en: Error in writing to standard output
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στην κανονική έξοδο

en: Error exit delayed from previous errors
el: Καθυστέρησε το σφάλμα εξόδου από προηγούμενα σφάλματα
