fetchmail-6.3.8 - en to nl translation catalogue (611 entries)

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
nl: 
    SIGINT ontvangen -- gestopt

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
nl: 
    Als echter uw login-gegevens zijn veranderd nadat u de fetchmail-service
    startte, dan moet u de fetchmail-service stoppen, de configuratie wijzigen,
    en dan de service herstarten.
    
    Fetchmail blijft draaien en probeert de aanmelding elke ronde opnieuw.
    Er volgt pas weer bericht als het aanmelden lukt.

en:       --auth        authentication type (password/kerberos/ssh/otp)
nl:       --auth        authenticatietype (password/kerberos/ssh/otp)

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
nl:       --bsmtp       BSMTP-uitvoerbestand

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
nl:       --fastuidl    UIDL's binair zoeken

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
nl:       --fetchdomains   mail voor deze domeinen ophalen

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
nl:       --fetchsizelimit maximumgrootte van op te halen berichten

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
nl:       --invisible   onzichtbaar; geen Received-headers aanmaken

en:       --limitflush  delete oversized messages
nl:       --limitflush  te grote berichten verwijderen

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
nl:       --lmtp        LMTP (RFC2033) gebruiken voor bezorging

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
nl:       --nobounce    geen bounces naar gebruikers sturen, alles naar postmaster

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
nl:       --pidfile     te gebruiken PID-/vergrendelingsbestand

en:       --plugin      specify external command to open connection
nl:       --plugin      extern commando om verbinding te openen

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
nl:       --plugout     extern commando om SMTP-verbinding te openen

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
nl:       --port        met deze TCP-poort verbinden (verouderd; gebruik --service)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
nl:       --postmaster  mail-ontvanger indien alles faalt

en:       --principal   mail service principal
nl:       --principal   principal voor mail service

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
nl:       --showdots    voortgangspuntjes ook in logbestanden tonen

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
nl:       --smtpname    SMTP volledige naam gebruikersnaam@domein

en:       --ssl         enable ssl encrypted session
nl:       --ssl        SSL-beveiligde sessies inschakelen

en:       --sslcert     ssl client certificate
nl:       --sslcert     SSL-cliëntcertificaat

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
nl:       --sslcertck   stricte controle van server-certificaat (aangeraden)

en:       --sslcertpath path to ssl certificates
nl:       --sslcertpath   pad naar SSL-certificaten

en:       --sslkey      ssl private key file
nl:      --sslkey      bestand met SSL-privésleutels

en:       --sslproto    force ssl protocol (SSL2/SSL3/TLS1)
nl:       --sslproto    SSL-protocol afdwingen (SSL2/SSL3/TLS1)

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
nl:       --syslog      syslog(3) gebruiken voor berichtgeving als systeemservice

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
nl:       --tracepolls  poll-tracing information toevoegen aan de Received-header

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
nl:     aanval door een vijandige service is mogelijk).

en:     cannot be sure you are talking to the
nl:     niet zeker van kunt zijn dat u met de service

en:     prevent you logging in, but means you
nl:     u niet in te loggen, maar betekent dat u er

en:     service that you think you are (replay
nl:     praat waarmee u denkt dat u nu praat (een

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
nl:   Er wordt lineair naar UID's gezocht tijdens elke ophaalactie ('--fastuidl 0').

en:   %d UIDs saved.
nl:   %d UID's opgeslagen.

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
nl[0]:   %d bericht, %d bytes lang, verwijderd door fetchmail.
nl[1]:   %d berichten, %d bytes lang, verwijderd door fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
nl[0]:   %d bericht, %d bytes lang, overgeslagen door fetchmail.
nl[1]:   %d berichten, %d bytes lang, overgeslagen door fetchmail.

en:   -?, --help        display this option help
nl:   -?, --help        deze hulptekst tonen

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
nl:   -B, --fetchlimit  maximum aantal berichten per ophaalsessie

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
nl:   -D, --smtpaddress   te gebruiken SMTP-afleverdomein

en:   -E, --envelope    envelope address header
nl:   -E, --envelope    envelop-adres-header

en:   -F, --flush       delete old messages from server
nl:   -F, --flush       oude berichten van de server verwijderen

en:   -I, --interface   interface required specification
nl:   -I, --interface   vereiste interface

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
nl:   -K, --nokeep      nieuwe berichten verwijderen na het ophalen

en:   -L, --logfile     specify logfile name
nl:   -L, --logfile     te gebruiken logbestand

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
nl:   -M, --monitor     deze interface op activiteit monitoren

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
nl:   -N, --nodetach    wel systeemservice, maar terminal niet teruggeven

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
nl:   -P, --service     met deze TCP-poort verbinden (mag numeriek zijn)

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
nl:   -Q, --qvirtual    prefix te verwijderen van lokaal user-ID

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
nl:   -S, --smtphost    SMTP forwarding host

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
nl:   -U, --uidl        gebruik van UIDL's afdwingen (alleen POP3)

en:   -V, --version     display version info
nl:   -V, --version     programmaversie tonen

en:   -Z, --antispam,   set antispam response values
nl:   -Z, --antispam    antispam-responswaarden

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
nl:   -a, --[fetch]all  zowel oude als nieuwe berichten ophalen

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
nl:   -b, --batchlimit  stapel-limiet voor SMTP-connecties instellen

en:   -c, --check       check for messages without fetching
nl:   -c, --check       op berichten controleren, maar deze niet ophalen

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
nl:   -d, --daemon      als systeemservice elke N seconden draaien

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
nl:   -e, --expunge     maximaal aantal verwijderingen tussen expunges

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
nl:   -f, --fetchmailrc   te gebruiken run-control-bestand

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
nl:   -i, --idfile      te gebruiken bestand met UID's

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
nl:   -k, --keep        kopie van nieuwe berichten achterlaten op de server

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
nl:   -l, --limit       berichten boven de genoemde grootte niet ophalen

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
nl:   -m, --mda         MDA voor forwarding

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
nl:   -n, --norewrite   header-adressen niet herschrijven

en:   -p, --protocol    specify retrieval protocol (see man page)
nl:   -p, --protocol    ophaal-protocol (zie man-pagina)

en:   -q, --quit        kill daemon process
nl:   -q, --quit        systeemserviceproces elimineren

en:   -r, --folder      specify remote folder name
nl:   -r, --folder      te gebruiken map op server

en:   -s, --silent      work silently
nl:   -s, --silent      in stilte functioneren

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
nl:   -t, --timeout     server-timeout voor geen respons

en:   -u, --username    specify users's login on server
nl:   -u, --username    loginnaam voor gebruiker op server

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
nl:   -v, --verbose     gedetailleerde uitvoer produceren (diagnostische gegevens)

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
nl:   -w, --warnings    interval tussen waarschuwingsmails

en:   APOP secret = "%s".
nl:   APOP-geheim = "%s".

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
nl:   Het adres in de RCPT TO regels naar SMTP zal %s zijn

en:   All available authentication methods will be tried.
nl:   Alle beschikbare authenticatiemethoden worden geprobeerd.

en:   All messages will be retrieved (--all on).
nl:   Alle berichten zullen worden opgehaald ('--all on').

en:   CRAM-Md5 authentication will be forced.
nl:   CRAM-MD5-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
nl:   Afdwingen van CR-tekens is uitgeschakeld ('forcecr off').

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
nl:   Afdwingen van CR-tekens is ingeschakeld ('forcecr on').

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
nl:   Verwijderen van CR-tekens is uitgeschakeld ('stripcr off').

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
nl:   Verwijderen van CR-tekens is ingeschakeld ('stripcr on').

en:   Connection must be through interface %s.
nl:   Connectie moet door interface %s.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
nl:   DNS-zoekactie voor multidrop-adressen is uitgeschakeld.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
nl:   DNS-zoekactie voor multidrop-adressen is ingeschakeld.

en:   Default mailbox selected.
nl:   Standaard mailbox geselecteerd.

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
nl:   Verwijderinterval tussen expunge-operaties geforceerd op %d (--expunge %d).

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
nl:   Delivered-To-regels worden weggegooid ('dropdelivered on')

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
nl:   Delivered-To-regels worden behouden ('dropdelivered off')

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
nl:   Er wordt binair naar UID's gezocht tijdens %d van de %d ophaalacties ('--fastuidl %d').

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
nl:   Er wordt binair naar UID's gezocht tijdens het ophalen ('--fastuidl 1').

en:   Domains for which mail will be fetched are:
nl:   Er wordt mail opgehaald voor de volgende domeinen:

en:   End-to-end encryption assumed.
nl:   Versleuteling van-eindpunt-tot-eindpunt wordt aangenomen.

en:   Envelope header is assumed to be: %s
nl:   Envelop-header is aangenomen als zijnde: %s

en:   Envelope-address routing is disabled
nl:   Envelopadres-routering is uitgeschakeld

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
nl:   Maximale berichtgrootte is %d ('--fetchsizelimit %d').

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
nl:   Van opgehaalde berichten worden kopieën op de server bewaard ('--keep on').

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
nl:   Opgehaalde berichten worden van de server verwijderd ('--keep off').

en:   GSSAPI authentication will be forced.
nl:   GSSAPI-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
nl:   Host-gedeelte van de MAIL FROM regel zal %szijn

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
nl:   Nietsdoen na ophalen is uitgeschakeld ('idle off').

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
nl:   Nietsdoen na ophalen is ingeschakeld ('idle on').

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
nl:   Interpretatie van Content-Transfer-Encoding is uitgeschakeld ('pass8bits on').

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
nl:   Interpretatie van Content-Transfer-Encoding is ingeschakeld ('pass8bits off').

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
nl:   Kerberos V4-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
nl:   Kerberos V5-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
nl:   Luisterende connecties worden gelegd via plugout %s ('--plugout %s').

en:   Local domains:
nl:   Lokale domeinen:

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
nl:   MIME decoderen is uitgeschakeld ('mimedecode off').

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
nl:   MIME decoderen is ingeschakeld ('mimedecode on').

en:   MSN authentication will be forced.
nl:   MSN-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Mail will be retrieved via %s
nl:   Mail wordt opgehaald via %s

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
nl:   Berichtgrootte-limiet is %d tekens ('--limit %d').

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
nl:   Waarschuwingsinterval voor berichtgrootte is %d seconden ('--warnings %d').

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
nl:   Berichten worden %cMTP-geforward naar:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
nl:   Berichten worden toegevoegd aan %s als BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
nl:   Berichten worden bezorgd met "%s".

en:   NTLM authentication will be forced.
nl:   NTLM-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   No UIDs saved from this host.
nl:   Geen UID's opgeslagen voor deze host.

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
nl:   Geen beperking op berichtgrootte ('--fetchsizelimit 0').

en:   No forced expunges (--expunge 0).
nl:   Geen geforceerde expunges (--expunge 0).

en:   No interface requirement specified.
nl:   Geen interface-eisen opgegeven.

en:   No localnames declared for this host.
nl:   Geen lokale namen gedeclareerd voor deze host.

en:   No message size limit (--limit 0).
nl:   Berichtgrootte is onbegrensd ('--limit 0').

en:   No monitor interface specified.
nl:   Geen monitor-interface opgegeven.

en:   No plugin command specified.
nl:   Geen plugin-commando opgegeven.

en:   No plugout command specified.
nl:   Geen plugout-commando opgegeven.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
    .
nl:   Er wordt geen poll trace informatie aan de Received header toegevoegd.

en:   No post-connection command.
nl:   Geen na-verbindingscommando.

en:   No pre-connection command.
nl:   Geen voor-verbindingscommando.

en:   No prefix stripping
nl:   Geen prefix-verwijdering

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
nl:   Het aantal per keer opgehaalde berichten is onbeperkt ('--fetchlimit 0').

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
nl:   Niet-lege Status-regels worden weggegooid ('dropstatus on')

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
nl:   Niet-lege Status-regels worden behouden ('dropstatus off')

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
nl:   Aantal over te slaan envelop-headers: %d

en:   OTP authentication will be forced.
nl:   OTP-authenticatie wordt afgedwongen.

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
nl:   Oude berichten worden verwijderd voor het ophalen begint ('--flush on').

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
nl:   Oude berichten worden niet verwijderd voor het ophalen begint ('--flush off').

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
nl:   Alleen nieuwe berichten zullen worden opgehaald ('--all off').

en:   Options are as follows:
nl:   Mogelijke opties zijn:

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
nl:   Te grote berichten worden verwijderd voor het ophalen begint ('--limitflush on').

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
nl:   Te grote berichten worden niet verwijderd voor het ophalen begint ('--limitflush off').

en:   Pass-through properties "%s".
nl:   Doorvoer-eigenschappen "%s".

en:   Password = "%s".
nl:   Wachtwoord = "%s".

en:   Password authentication will be forced.
nl:   Wachtwoordauthenticatie wordt afgedwongen.

en:   Password will be prompted for.
nl:   Wachtwoord wordt aan gebruiker gevraagd.

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
nl[0]:   Ondervragen van deze server vindt elk interval plaats.
nl[1]:   Ondervragen van deze server vindt elke %d intervallen plaats.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
nl:   Poll trace informatie wordt toegevoegd aan de Received header.

en:   Polling loop will monitor %s.
nl:   Ophaal-lus monitort %s.

en:   Predeclared mailserver aliases:
nl:   Voorgedefinieerde mailserver-aliassen:

en:   Prefix %s will be removed from user id
nl:   Prefix %s zal van de user-ID worden verwijderd

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
nl:   Protocol is KPOP met Kerberos %s-authenticatie

en:   RPOP id = "%s".
nl:   RPOP-ID = "%s".

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
nl:   Aantal berichten per keer is beperkt tot %d ('--fetchlimit %d').

en:   Recognized listener spam block responses are:
nl:   Herkende foutcodes van spam-blokkades zijn:

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
nl:   Herschrijven van lokale server-adressen is uitgeschakeld ('--norewrite on').

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
nl:   Herschrijven van lokale server-adressen is ingeschakeld ('--norewrite off').

en:   SSL encrypted sessions enabled.
nl:   SSL-versleutelde sessies zijn ingeschakeld.

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
nl:   SSL-sleutel-afdruk (geverifieerd tegenover server-sleutel): %s

en:   SSL protocol: %s.
nl:   SSL-protocol: %s.

en:   SSL server certificate checking enabled.
nl:   Certificaat-controle voor SSL-server is ingeschakeld.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
nl:   Map voor vertrouwde SSL-certificaten: %s

en:   Selected mailboxes are:
nl:   Geselecteerde mailboxen zijn:

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
nl:   Server-aliassen worden vergeleken met multidrop-adressen via het IP-adres.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
nl:   Server-aliassen worden vergeleken met multidrop-adressen via de naam.

en:   Server connection will be brought up with "%s".
nl:   Server connectie wordt tot stand gebracht met "%s".

en:   Server connection will be taken down with "%s".
nl:   Server connectie wordt verbroken met "%s".

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
nl:   Server-connecties worden gelegd via plugin %s ('--plugin %s').

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
nl:   Server-timeout voor geen respons is %d seconden

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
nl:   Waarschuwingen voor grootte tijdens elke ophaalronde ('--warnings 0').

en:   Spam-blocking disabled
nl:   Spam-blokkades uitgeschakeld

en:   This host will be queried when no host is specified.
nl:   Deze host wordt ondervraagd als er geen host is opgegeven.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
nl:   Deze host wordt niet ondervraagd als er geen host is opgegeven.

en:   True name of server is %s.
nl:   Werkelijke naam van server is %s.

en:  (%d body octets)
nl:  (%d bytes in berichttekst)

en:  (%d header octets)
nl:  (%d bytes in kopregels)

en:  (%d octets)
nl:  (%d bytes)

en:  (%d octets).
nl:  (%d bytes).

en:  (default)
nl:  (standaard)

en:  (default).
nl:  (standaard).

en:  (forcing UIDL use)
nl:  (gebruik van UIDL wordt afgedwongen)

en:  (length -1)
nl:  (lengte -1)

en:  (oversized)
nl:  (te groot)

en:  (previously authorized)
nl:  (eerder al aangemeld)

en:  (using default port)
nl:  (gebruikmakend van de standaard poort)

en:  (using service %s)
nl:  (gebruikmakend van service %s)

en:  <empty>
nl:  <leeg>

en:  and
nl:  en

en:  flushed
nl:  verwijderd

en:  not flushed
nl:  niet verwijderd

en:  retained
nl:  laten staan

en: %cMTP connect to %s failed
nl: %cMTP-verbinding met %s is mislukt

en: %cMTP error: %s
nl: %cMTP-fout: %s

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
nl: %cMTP-programma wijst ontvangeradres '%s' af

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
nl: %cMTP-programma vindt ontvangeradres '%s' maar zozo

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
nl[0]: %d lokale naam herkend.
nl[1]: %d lokale namen herkend.

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
nl[0]: %d bericht (%d %s) voor %s
nl[1]: %d berichten (%d %s) voor %s

en: %d message for %s | %d messages for %s
nl[0]: %d bericht voor %s
nl[1]: %d berichten voor %s

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
nl[0]: %d bericht in wachtrij na expunge
nl[1]: %d berichten in wachtrij na expunge

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
nl[0]: %d bericht in wachtrij na eerste aanvraag
nl[1]: %d berichten in wachtrij na eerste aanvraag

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
nl[0]: %d bericht in wachtrij na nieuwe aanvraag
nl[1]: %d berichten in wachtrij na nieuwe aanvraag

en: %lu is unseen
nl: %lu is nog niet gelezen

en: %s at %s
nl: %s op %s

en: %s at %s (folder %s)
nl: %s op %s (map %s)

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
nl: configuratie voor %s is ongeldig -- LMTP kan niet de standaard SMTP-poort gebruiken

en: %s connection to %s failed
nl: %s-verbinding met %s is mislukt

en: %s error while fetching from %s@%s
nl: %s fout tijdens het ophalen van %s@%s

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to SMTP host %s
nl: %s fout tijdens ophalen van %s@%s en bezorgen op SMTP-host %s

en: %s fingerprints do not match!
nl: %s-vingerafdrukken komen niet overeen!

en: %s fingerprints match.
nl: %s-vingerafdrukken komen overeen.

en: %s key fingerprint: %s
nl: %s-sleutel-vingerafdruk: %s

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
nl: %s ondervraagt %s (protocol %s) op %s: ophaalsessie voltooid

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
nl: %s ondervraagt %s (protocol %s) op %s: ophaalsessie gestart

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
nl: %s's SMTP-programma ondersteund geen ATRN

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
nl: SMTP-programma van %s ondersteunt geen ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
nl: SMTP-programma van %s ondersteunt geen ETRN

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
nl: %s:·De·NULLMAILER_FLAGS·shell-variable·is toegekend.
    Dit·is·gevaarlijk,·nullmailer-inject·of·de·sendmail-wrapper·van·nullmailer·zouden
    je·From:·en/of·Message-ID:·headers·kunnen·verpesten.
    Probeer·"env·NULLMAILER_FLAGS=·%s·JOUW·PARAMETERS·HIER"
    %s:·Gestopt.

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
nl: %s: De QMAILINJECT shell-variable is toegekend.
    Dit is gevaarlijk, qmail-inject of de sendmail-wrapper van qmail zouden
    je From: en/of Message-ID: headers kunnen verpesten.
    Probeer "env QMAILINJECT= %s JOUW PARAMETERS HIER"
    %s: Gestopt.

en: %s: You don't exist.  Go away.
nl: %s: U bestaat niet.  Ga weg.

en: %s: can't determine your host!
nl: %s: ik kan uw host niet bepalen!

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue
nl: %s: poging tot opwaardering naar TLS is mislukt; doorgegaan

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
nl: %s: poging tot opwaardering naar TLS is mislukt; doorgegaan

en: %s: upgrade to TLS failed.
nl: %s: opwaardering naar TLS is mislukt.

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
nl: %s: opwaardering naar TLS is geslaagd.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
nl: %s:%d: waarschuwing: "%s" aangetroffen voor enige hostnamen

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
nl: %s:%d: waarschuwing: onbekend token "%s"

en: %u is first unseen
nl: %u is als eerste nog niet gelezen

en: %u is unseen
nl: %u is nog niet gelezen

en: -- 
    The Fetchmail Daemon
nl: -- 
    De Fetchmail-service

en: ATRN request refused.
nl: ATRN-verzoek geweigerd.

en: About to rewrite %s
nl: Staat op het punt om %s te herschrijven

en: All connections are wedged.  Exiting.
nl: Alle verbindingen zijn vastgelopen.  Gestopt.

en: Authentication required.
nl: Authenticatie vereist.

en: Authorization OK on %s@%s
nl: Aanmelden is gelukt voor %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
nl: Aanmeldingsfout op %s@%s%s

en: BSMTP file open failed: %s
nl: Openen van BSMTP-bestand is mislukt: %s

en: BSMTP preamble write failed.
nl: Schrijven van BSMTP-voorwoord is mislukt.

en: Bad base64 reply from server.
nl: Onjuiste Base64-respons van de server.

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
nl: Ongeldig certificaat: Subject CN is te lang!

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
nl: Zowel 'fetchall' als 'keep on' in service-stand is een vergissing!

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
nl: Kan fetchids-bestand %s niet openen om naar te schrijven: %s

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
nl: Kan fetchids-bestand %s niet naar %s hernoemen: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
nl: Kan service %s niet herleiden tot een poortnummer.

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
nl: Verificatie van certificaat/vingerafdruk is op een of andere manier overslagen!

en: Challenge decoded: %s
nl: Challenge is gedecodeerd: %s

en: Checking if %s is really the same node as %s
nl: Controle of %s echt dezelfde machine is als %s...

en: Command not implemented
nl: Commando is niet geïmplementeerd

en: Could not decode OTP challenge
nl: Kan OTP-challenge niet decoderen

en: Couldn't get service name for [%s]
nl: Kan geen service-naam vinden voor [%s]

en: Couldn't unwrap security level data
nl: Kan beveiligingstunnel niet uitvouwen

en: Credential exchange complete
nl: Login-gegevens succesvol uitgewisseld

en: Cygwin socket read retry
nl: Poging om Cygwin-socket opnieuw te lezen

en: Cygwin socket read retry failed!
nl: Poging om Cygwin-socket opnieuw te lezen is mislukt!

en: DNS lookup
nl: DNS-opzoekvraag

en: Deity error
nl: Deity-fout

en: Deleting fetchids file.
nl: Verwijderen van fetchids-bestand.

en: Digest text buffer too small!
nl: Tekstbuffer voor digest is te klein!

en: ERROR: no support for getpassword() routine
nl: FOUT: geen ondersteuning voor getpassword()-routine

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
nl: ESMTP CRAM-MD5-authenticatie...

en: ESMTP LOGIN Authentication...
nl: ESMTP-LOGIN-authenticatie...

en: ESMTP PLAIN Authentication...
nl: ESMTP-PLAIN-authenticatie...

en: ETRN support is not configured.
nl: ETRN-ondersteuning is niet geconfigureerd.

en: ETRN syntax error
nl: ETRN-syntaxfout:

en: ETRN syntax error in parameters
nl: ETRN-syntaxfout in parameters

en: EVP_md5() failed!
nl: EVP_md5() is mislukt!

en: Enter password for %s@%s:
nl: Geef wachtwoord voor %s@%s:

en: Error creating security level request
nl: Fout bij het doen van beveiligingsverzoek

en: Error deleting %s: %s
nl: Fout bij verwijderen van %s: %s

en: Error exchanging credentials
nl: Fout bij uitwisselen van login-gegevens

en: Error releasing credentials
nl: Fout bij het afgeven van gegevens

en: Error writing to MDA: %s
nl: Fout bij schrijven naar MDA: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
nl: Fout bij schrijven van fetchids-bestand %s; oude bestand is blijven staan.

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
nl: Fetchmail kent GEEN ENKELE GARANTIE.  Dit is vrije software; u mag het
    onder bepaalde voorwaarden verder verspreiden.  Zie voor de details het
    bestand genaamd COPYING in de programmatekst of documentatiemap.

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
nl: Fetchmail kon geen mail ophalen voor %s@%s.

en: Fetchmail could not reach the mail server %s:
nl: Fetchmail kon de mailserver %s niet bereiken:

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
nl: Fetchmail zag meer dan %d tijdslimietoverschrijdingen tijdens pogingen om mail op te halen voor %s@%s.

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
nl: Fetchmail kon inloggen op %s@%s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
nl: Fetchmail zal foutmeldingen naar de postmaster sturen.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
nl: Fetchmail zal foutmeldingen naar de afzender sturen.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
nl: Fetchmail zal onjuist geadresseerde multidrop-berichten doorsturen naar %s.

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
nl: Fetchmail verstopt zich en maakt geen 'Received'-kopregels aan

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
nl: Fetchmail toont voortgangspuntjes ook in logbestanden.

en: File %s must be a regular file.
nl: Bestand %s moet een regulier bestand zijn.

en: File %s must be owned by you.
nl: Je moet de eigenaar zijn van bestand %s.

en: File descriptor out of range for SSL
nl: Bestandsdescriptor valt buiten bereik voor SSL

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
nl: GSSAPI-ondersteuning is geconfigureerd maar niet ingebouwd.

en: Get response
nl: Ontvang respons

en: Get response return %d [%s]
nl: Ontvang respons-antwoord %d [%s]

en: Hdr not 60
nl: Hdr niet 60

en: IMAP support is not configured.
nl: IMAP-ondersteuning is niet geconfigureerd.

en: Idfile is %s
nl: ID-bestand is %s

en: Inbound binary data:
nl: Binnenkomende binaire data:

en: Invalid APOP timestamp.
nl: Ongeldig APOP-tijdsstempel.

en: Invalid authentication `%s' specified.
nl: Ongeldige authenticatie '%s' opgegeven.

en: Invalid protocol `%s' specified.
nl: Ongeldig protocol '%s' opgegeven.

en: Invalid userid or passphrase
nl: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: Issuer CommonName: %s
nl: Gewone uitgeversnaam: %s

en: Issuer Organization: %s
nl: Uitgevende organisatie: %s

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
nl: Kerberos V4-ondersteuning is geconfigureerd maar niet ingebouwd.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
nl: Kerberos V5-ondersteuning is geconfigureerd maar niet ingebouwd.

en: Kerberos V4 support not linked.
nl: Kerberos V4-ondersteuning is niet ingebouwd.

en: Kerberos V5 support not linked.
nl: Kerberos V5-ondersteuning is niet ingebouwd.

en: LMTP delivery error on EOM
nl: LMTP-bezorgfout op EOM

en: Lead server has no name.
nl: Hoofdserver heeft geen naam.

en: Lock-busy error on %s@%s
nl: Vergrendelingsfout op %s@%s

en: Logfile is %s
nl: Logbestand is %s

en: MD5 being applied to data block:
nl: MD5 wordt toegepast op data-blok:

en: MD5 result is:
nl: MD5-resultaat is:

en: MDA died of signal %d
nl: MDA is geëlimineerd door signaal %d

en: MDA open failed
nl: Openen van MDA mislukt

en: MDA returned nonzero status %d
nl: afsluitwaarde van MDA is niet nul: %d

en: Maximum GSS token size is %ld
nl: Maximale grootte van GSS-token is %ld

en: Mechanism field incorrect
nl: Mechanisme-veld onjuist

en: Merged UID list from %s:
nl: Samengevoegde UID-lijst van %s:

en: Message termination or close of BSMTP file failed
nl: Berichtafsluiting of sluiten van BSMTP-bestand is mislukt

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
nl: Berichten ingevoegd in de lijst op de server. Kan hier niet mee omgaan.

en: New UID list from %s:
nl: Nieuwe UID-lijst van %s:

en: No IP address found for %s
nl: Geen IP-adres gevonden voor %s

en: No interface found with name %s
nl: Geen interface met naam %s gevonden

en: No mail for %s
nl: Geen mail voor %s

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
nl: Geen mailservers ingesteld -- misschien ontbreekt %s?

en: No messages waiting for %s
nl: Geen wachtende berichten voor %s

en: No, their IP addresses don't match
nl: Nee, hun IP-adressen verschillen

en: Node %s not allowed: %s
nl: Machine %s is niet toegestaan: %s

en: ODMR support is not configured.
nl: ODMR-ondersteuning is niet geconfigureerd.

en: Old UID list from %s:
nl: Oude UID-lijst van %s:

en: Option --all is not supported with %s
nl: Optie '--all' is niet mogelijk met %s

en: Option --check is not supported with ETRN
nl: Optie '--check' is niet mogelijk met ETRN

en: Option --check is not supported with ODMR
nl: Optie '--check' is niet mogelijk met ODMR

en: Option --flush is not supported with %s
nl: Optie '--flush' is niet mogelijk met %s

en: Option --flush is not supported with ETRN
nl: Optie '--flush' is niet mogelijk met ETRN

en: Option --flush is not supported with ODMR
nl: Optie '--flush' is niet mogelijk met ODMR

en: Option --folder is not supported with ETRN
nl: Optie '--folder' is niet mogelijk met ETRN

en: Option --folder is not supported with ODMR
nl: Optie '--folder' is niet mogelijk met ODMR

en: Option --folder is not supported with POP3
nl: Optie '--folder' is niet mogelijk met POP3

en: Option --keep is not supported with ETRN
nl: Optie '--keep' is niet mogelijk met ETRN

en: Option --keep is not supported with ODMR
nl: Optie '--keep' is niet mogelijk met ODMR

en: Option --limit is not supported with %s
nl: Optie '--limit' is niet mogelijk met %s

en: Options for retrieving from %s@%s:
nl: Opties voor het ophalen van %s@%s:

en: Out of memory!
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar!

en: Outbound data:
nl: Uitgaande data:

en: POP2 support is not configured.
nl: POP2-ondersteuning is niet geconfigureerd.

en: POP3 support is not configured.
nl: POP3-ondersteuning is niet geconfigureerd.

en: Pending messages for %s started
nl: Verwerking wachtende berichten voor %s gestart

en: Please specify the service as decimal port number.
nl: Geef de service op als een tientallig poortnummer.

en: Poll interval is %d seconds
nl: Ophaalinterval is %d seconden

en: Polling %s
nl: Polsen van %s

en: Progress messages will be logged via syslog
nl: Voortgangsberichten worden via syslog opgeslagen

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
nl: Protocol herkend als IMAP2 of IMAP2BIS

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
nl: Protocol herkend als IMAP4 revisie 0

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
nl: Protocol herkend als IMAP4 revisie 1

en: Query status=%d
nl: Resultaatcode=%d

en: Query status=0 (SUCCESS)
nl: Resultaatcode = 0 (GELUKT)

en: Query status=1 (NOMAIL)
nl: Resultaatcode=1 (GEEN MAIL)

en: Query status=10 (SMTP)
nl: Resultaatcode=10 (SMTP-fout)

en: Query status=11 (DNS)
nl: Resultaatcode=11 (DNS-fout)

en: Query status=12 (BSMTP)
nl: Resultaatcode=12 (BSMTP-fout)

en: Query status=13 (MAXFETCH)
nl: Resultaatcode=13 (OPHAALLIMIET BEREIKT)

en: Query status=2 (SOCKET)
nl: Resultaatcode=2 (SOCKETFOUT)

en: Query status=3 (AUTHFAIL)
nl: Resultaatcode=3 (AANMELDEN MISLUKT)

en: Query status=4 (PROTOCOL)
nl: Resultaatcode=4 (PROTOCOLFOUT)

en: Query status=5 (SYNTAX)
nl: Resultaatcode=5 (SYNTAXFOUT)

en: Query status=6 (IOERR)
nl: Resultaatcode=6 (I/O-fout)

en: Query status=7 (ERROR)
nl: Resultaatcode=7 (ALGEMENE FOUT)

en: Query status=8 (EXCLUDE)
nl: Resultaatcode=8 (UITGESLOTEN)

en: Query status=9 (LOCKBUSY)
nl: Resultaatcode=9 (VERGRENDELING ACTIEF)

en: Queuing for %s started
nl: Wachtrij voor %s gestart

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
nl: RPA -- openen van /dev/urandom is mislukt.  Dit belet

en: RPA Session key length error: %d
nl: RPA Sessie-sleutel: onjuiste lengte: %d

en: RPA String too long
nl: RPA-string is te lang

en: RPA User Authentication length error: %d
nl: RPA gebruikersidentificatie: onjuiste lengte: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
nl: RPA _service_ auth mislukt. Nepserver?

en: RPA authorisation complete
nl: RPA authorisatie voltooid

en: RPA error in service@realm string
nl: RPA fout in service@realm string

en: RPA rejects you, reason unknown
nl: RPA wijst je af, onbekende reden

en: RPA rejects you: %s
nl: RPA wijst je af: %s

en: RPA status: %02X
nl: RPA-status: %02X

en: RPA token 2 length error
nl: RPA token 2: onjuiste lengte

en: RPA token 2: Base64 decode error
nl: RPA token 2: Base64-decodeerfout

en: RPA token 4 length error
nl: RPA token 4: lengte onjuist

en: RPA token 4: Base64 decode error
nl: RPA token 4: Base64-decodeerfout

en: Realm list: %s
nl: Realm-lijst: %s

en: Releasing GSS credentials
nl: GSS-login-gegevens worden afgegeven

en: Repoll immediately on %s@%s
nl: Onmiddelijk opnieuw ophalen voor %s@%s

en: Required APOP timestamp not found in greeting
nl: Vereiste APOP tijdstempel niet aangetroffen in begroeting

en: Required LOGIN capability not supported by server
nl: Benodigde LOGIN-mogelijkheid wordt niet door server ondersteund

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
nl: Benodigde NTLM-ondersteuning is niet in fetchmail gecompileerd

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
nl: Benodigde OTP-ondersteuning is niet in fetchmail gecompileerd

en: Restricted user (something wrong with account)
nl: Gebruiker heeft restricties (is iets mis met deze account)

en: Rewritten version is %s
nl: Herschreven versie is %s

en: Routing message version %d not understood.
nl: Routeringsbericht versie %d is niet begrepen.

en: SDPS not enabled.
nl: SPDS niet ingeschakeld.

en: SMTP listener refused delivery
nl: SMTP-programma weigert te bezorgen

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
nl: SMTP-programma heeft de volgende lokale ontvangers geweigerd:

en: SMTP transaction
nl: SMTP-transactie

en: SMTP: (bounce-message body)
nl: SMTP: (bounce-message-body)

en: SSL connection failed.
nl: SSL-connectie is mislukt.

en: SSL is not enabled
nl: SSL is niet ingeschakeld

en: SSL support is not compiled in.
nl: SSL-ondersteuning is niet ingebouwd.

en: Saved error is still %d
nl: Opgeslagen fout is nog steeds %d

en: Scratch list of UIDs:
nl: Kladlijst van UID's:

en: Secret pass phrase:
nl: Geheime wachtwoordzin:

en: Sending credentials
nl: Versturen van login-gegevens

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
nl: Gewone naam (CN) van server klopt niet: %s != %s

en: Server CommonName: %s
nl: Gewone servernaam: %s

en: Server busy error on %s@%s
nl: Server is bezet op %s@%s

en: Server certificate verification error: %s
nl: Fout bij verificatie van servercertificaat: %s

en: Server name not set, could not verify certificate!
nl: Servernaam is niet ingesteld; kan certificaat niet verifiëren!

en: Server name not specified in certificate!
nl: Servernaam is niet opgegeven in certificaat!

en: Server rejected the AUTH command.
nl: Server heeft AUTH-commando geweigerd.

en: Server requires integrity and/or privacy
nl: Server vereist integriteit en/of privacy

en: Service challenge (l=%d):
nl: Service-challenge (l=%d):

en: Service chose RPA version %d.%d
nl: Service koos RPA versie %d. %d

en: Service has been restored.
nl: De dienstverlening is hersteld.

en: Service timestamp %s
nl: Service tijdstempel %s

en: Session key established:
nl: Sessiesleutel bevestigd:

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
nl: VreemdRaar: pclose() van MDA gaf %d terug en foutcode %d/%s;
    kan dit niet verwerken, op %s:%d

en: String '%s' is not a valid number string.
nl: String '%s' is geen geldige numerieke string.

en: Subject: Fetchmail oversized-messages warning
nl: Subject: Fetchmail-waarschuwing -- te grote berichten

en: Subject: Fetchmail unreachable-server warning.
nl: Subject: Fetchmail-waarschuwing -- onbereikbare server.

en: Subject: fetchmail authentication OK on %s@%s
nl: Subject: Fetchmail-aanmelding is geslaagd voor %s@%s

en: Subject: fetchmail authentication failed on %s@%s
nl: Subject: Fetchmail-aanmelding is mislukt voor %s@%s

en: Subject: fetchmail sees repeated timeouts
nl: Subject: fetchmail ziet herhaaldelijk tijdslimietoverschrijdingen

en: Success
nl: Gelukt

en: Taking options from command line%s%s
nl: Deze opties van opdrachtregel gehaald%s%s

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
nl: Een aanmeldingspoging is mislukt.
    Aangezien dit eerder wel gelukt is, is de oorzaak waarschijnlijk een
    overbelaste server, maar deze gaf daar geen bruikbare foutmelding voor.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
nl: Het aanmelden is mislukt.
    Dit betekent waarschijnlijk dat uw wachtwoord ongeldig is, maar sommige
    servers versturen geen duidelijke foutmeldingen waardoor fetchmail niet
    kan zien of er niet eigenlijk iets anders aan de hand is.
    
    Fetchmail blijft draaien en probeert de aanmelding elke ronde opnieuw.
    Er volgt pas weer bericht als het aanmelden lukt.

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
nl: De volgende te grote berichten staan nog op server %s, account %s:

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
nl: De volgende te grote berichten werden verwijderd van server %s, account %s:

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
nl: Dit zou kunnen betekenen dat uw mailserver vastgelopen is, of dat uw
    SMTP-server vastzit, of dat uw mailbox op de server beschadigd is door
    een serverfout.  U kunt 'fetchmail -v -v' gebruiken om te zien wat er
    aan de hand is.
    
    Fetchmail blijft van deze mailbox af tot u het programma herstart.

en: This is fetchmail release %s
nl: Dit is fetchmail versie %s

en: Timestamp syntax error in greeting
nl: Tijdstempel syntaxfout in begroeting

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
nl: Tokenlengte %d klopt niet met rxlen %d

en: Token length error
nl: Token van onjuiste lengte

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
nl: Probeer de optie '--service' toe te voegen (zie ook FAQ-item R12).

en: Trying to connect to %s/%s...
nl: Verbinding maken met %s/%s...

en: Turnaround now...
nl: Draai je nu om...

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
nl: Kan kvm-interface niet openen.  Controleer of fetchmail SGID-kmem is.

en: Unable to parse interface name from %s
nl: Kan interface-naam van %s niet verwerken

en: Unable to process ATRN request now
nl: Kan ATRN-verzoek nu niet verwerken

en: Unable to queue messages for node %s
nl: Kan geen berichten in wachtrij plaatsen voor machine %s

en: Undefined protocol request in POP3_auth
nl: Ongedefinieerd protocol-verzoek in POP3_auth

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
nl: Onverwachte respons (niet 503) op LMTP-EOM: %s

en: Unknown ETRN error %d
nl: Onbekende ETRN-fout: %d

en: Unknown Issuer CommonName
nl: Onbekende gewone uitgeversnaam

en: Unknown ODMR error %d
nl: Onbekende ODMR-fout %d

en: Unknown Organization
nl: Onbekende organisatie

en: Unknown Server CommonName
nl: Onbekende gewone naam (CN) van server

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
nl: Onbekende gebruikersnaam of ongeldig wachtwoord voor %s@%s

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
nl: Eigenschappen van uitgevouwen beveiligingstunnel: %s%s%s

en: User authentication (l=%d):
nl: Gebruikersauthenticatie (l=%d):

en: User challenge:
nl: Gebruikers-challenge:

en: Using service name [%s]
nl: Service-naam [%s] wordt gebruikt

en: Value of string '%s' is %s than %d.
nl: Waarde van string '%s' is %s dan %d.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
nl: WAARSCHUWING: Als root draaien wordt ontraden.

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
nl: Waarschuwing: gewone uitgeversnaam is te lang (mogelijk afgebroken).

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
nl: Waarschuwing: naam van uitgevende organisatie is te lang (mogelijk afgebroken).

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
nl: Waarschuwing: host %s is meerdere malen vermeld in configuratiebestand

en: Writing fetchids file.
nl: Schrijven van fetchids-bestand.

en: Yes, their IP addresses match
nl: Ja, hun IP-adressen zijn hetzelfde

en: You have no mail.
nl: U hebt geen mail.

en: about to deliver with: %s
nl: Staat op het punt te bezorgen met: %s

en: activity on %s -noted- as %d
nl: activiteit op %s -opgevat- als %d

en: activity on %s checked as %d
nl: activiteit op %s gecontroleerd als %d

en: activity on %s was %d, is %d
nl: activiteit op %s was %d, is %d

en: analyzing Received line:
    %s
nl: analyseren van Received-regel:
    %s

en: attempt to re-exec fetchmail failed
nl: poging tot herstarten van fetchmail is mislukt

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
nl: poging tot herstarten kan mislukken omdat de map niet is hersteld

en: awakened at %s
nl: gewekt op %s

en: awakened by %s
nl: gewekt door %s

en: awakened by signal %d
nl: gewekt door signaal %d

en: background
nl: achtergrond

en: bogus message count!
nl: onjuist berichtenaantal!

en: can't even send to %s!
nl: kan niet eens naar %s zenden!

en: can't raise the listener; falling back to %s
nl: kan geen contact krijgen met luisterend programma; valt terug naar %s

en: cannot create socket: %s
nl: kan geen socket aanmaken: %s

en: challenge mismatch
nl: challenge klopt niet

en: client/server protocol
nl: client/server-protocol

en: client/server synchronization
nl: client/server-synchronisatie

en: connected.
nl: verbonden.

en: connection failed.
nl: verbinding is mislukt.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
nl: verbinding met %s:%s [%s/%s] is mislukt: %s.

en: could not decode BASE64 challenge
nl: kan 'BASE64-challenge' niet decoderen

en: could not decode BASE64 ready response
nl: kan 'BASE64 ready'-respons niet decoderen

en: could not decode initial BASE64 challenge
nl: kan initiële 'BASE64 challenge' niet decoderen

en: could not get current working directory
nl: kan huidige werkmap niet bepalen

en: could not open %s to append logs to
nl: kan %s niet openen voor het toevoegen van loginformatie

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
nl: kan kopregels niet ophalen, bericht %s@%s:%d (%d bytes)

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
nl: kan geen HESIOD-pobox vinden voor %s

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
nl: kan canonieke DNS-naam niet vinden van %s (%s): %s

en: couldn't time-check %s (error %d)
nl: kan geen tijdcontrole op %s uitvoeren (fout %d)

en: couldn't time-check the run-control file
nl: kan geen tijdcontrole uitvoeren op het run-control-bestand

en: dec64 error at char %d: %x
nl: dec64 fout op karakter %d: %x

en: decoded as %s
nl: gedecodeerd als %s

en: discarding new UID list
nl: nieuwe UID-lijst wordt weggegooid

en: dup2 failed
nl: fetchmail: dup2() is mislukt

en: end of input
nl: einde invoer

en: error writing message text
nl: fout bij schrijven van berichttekst

en: execvp(%s) failed
nl: execvp(%s) is mislukt

en: expunge failed
nl: expunge is mislukt

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
nl[0]: ophaallimiet %d is bereikt; nog %d bericht op server %s, account %s
nl[1]: ophaallimiet %d is bereikt; nog %d berichten op server %s, account %s

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
nl: fetchmail: configuratie voor %s is ongeldig -- RPOP vereist een speciale poort

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
nl: fetchmail: configuratie van %s is ongeldig -- poortnummer kan niet negatief zijn

en: fetchmail: %s fetchmail at %d killed.
nl: fetchmail: %s fetchmail op %d geëlimineerd.

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
nl: fetchmail: Kan niet naar de achtergrond gaan.  Gestopt.

en: fetchmail: Error: multiple "defaults" records in config file.
nl: fetchmail: Fout: meerder "defaults"-secties in configuratiebestand.

en: fetchmail: Warning: syslog and logfile are set. Check both for logs!
nl: fetchmail: Waarschuwing: syslog en logfile zijn ingesteld; controleer beide op informatie!

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %d.
nl: fetchmail: een andere fetchmail draait op de voorgrond op %d.

en: fetchmail: background fetchmail at %d awakened.
nl: fetchmail: fetchmail-service in de achtergrond op %d wakkergeschud.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
nl: fetchmail: kan geen opties accepteren terwijl er een fetchmail op de achtergrond draait.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
nl: fetchmail: kan mail niet controleren terwijl er een andere fetchmail
    naar dezelfde host actief is.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
nl: fetchmail: kan geen wachtwoord vinden voor %s@%s.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %d.
nl: fetchmail: kan opgegeven hosts niet contacteren terwijl een andere fetchmail draait op %d.

en: fetchmail: elder sibling at %d died mysteriously.
nl: fetchmail: ouder zusterproces op %d is om onbekende redenen afgebroken.

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %d; bailing out.
nl: fetchmail: kan %s fetchmail op %d niet elimineren -- gestopt

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
nl: fetchmail: fout bij openen van vergrendelingsbestand "%s": %s

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
nl: fetchmail: fout bij lezen van vergrendelingsbestand "%s": %s

en: fetchmail: fork failed
nl: fetchmail: kan geen nieuw proces starten

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
nl: fetchmail: de interface-optie wordt alleen ondersteund onder Linux (zonder IPv6) 
    en FreeBSD

en: fetchmail: invoked with
nl: fetchmail: opgestart met

en: fetchmail: lock creation failed.
nl: fetchmail: aanmaken van vergrendeling is mislukt.

en: fetchmail: malloc failed
nl: fetchmail: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
nl: fetchmail: de monitor-optie wordt alleen ondersteund onder Linux (zonder IPv6) 
    en FreeBSD

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
nl: fetchmail: geen mailservers opgegeven.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
nl: fetchmail: er draait geen andere fetchmail

en: fetchmail: removing stale lockfile
nl: fetchmail: verwijderen van verouderde vergrendeling

en: fetchmail: socketpair failed
nl: fetchmail: socketpair() is mislukt

en: fetchmail: thread sleeping for %d sec.
nl: fetchmail: thread slaapt gedurende %d seconden.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
nl: fetchmail: Waarschuwing: geen DNS beschikbaar voor multidrop van %s

en: foreground
nl: voorgrond

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
nl: doorsturen en verwijderen is onderdrukt vanwege DNS-fouten

en: forwarding to %s
nl: forwarden naar %s

en: found Received address `%s'
nl: Received-adres gevonden: '%s'

en: get_ifinfo: malloc failed
nl: get_ifinfo: malloc is mislukt

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
nl: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) is mislukt

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
nl: get_ifinfo: sysctl (iflist) is mislukt

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
nl: Fout in getaddrinfo("%s","%s"): %s

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
nl: Fout in getaddrinfo(NULL, "%s"): %s

en: gethostbyname failed for %s
nl: gethostbyname() is mislukt voor %s

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
nl: id=%s (num=%d) is al verwijderd, maar bestaat nog steeds!

en: incorrect header line found while scanning headers
nl: incorrecte kopregel gevonden tijdens scannen van de kopregels

en: interval not reached, not querying %s
nl: interval niet bereikt, %s wordt niet gecontroleerd

en: invalid IP interface address
nl: ongeldig IP-interface-adres

en: invalid IP interface mask
nl: ongeldig IP-interface-masker

en: kerberos error %s
nl: Kerberos-fout %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%*s']
nl: krb5_sendauth(): %s [server zegt '%*s']

en: larger
nl: groter

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
nl: regel is geaccepteerd, %s is een alias van de mailserver

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
nl: regel is geweigerd, %s is geen alias van de mailserver

en: line: %s
nl: regel: %s

en: lock busy on server
nl: vergrendeling nog actief op server

en: lock busy!  Is another session active?
nl: Vergrendeling actief!  Draait er nog een sessie?

en: mail from %s bounced to %s
nl: mail van %s gebounced naar %s

en: mailbox selection failed
nl: mailbox-selectie is mislukt

en: malloc failed
nl: malloc() is mislukt

en: mapped %s to local %s
nl: %s is op lokale %s afgebeeld

en: mapped address %s to local %s
nl: adres %s is op lokale %s afgebeeld

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
nl: bericht %s@%s:%d had niet de verwachte lengte (feitelijk %d, verwachtte %d)

en: message has embedded NULs
nl: bericht bevat NUL-tekens

en: missing IP interface address
nl: IP-interface-adres is niet gevonden

en: missing or bad RFC822 header
nl: RFC822-kopregels zijn onjuist of ontbreken

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
nl: DNS-serverfout bij het zoeken naar '%s' tijdens polsen van %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
nl: DNS-serverfout bij het zoeken naar '%s' tijdens polsen van %s.

en: no Received address found
nl: geen Received-adres gevonden

en: no address matches; forwarding to %s.
nl: geen adres komt overeen; forwarden naar %s.

en: no address matches; no postmaster set.
nl: geen adres komt overeen, geen postmaster ingesteld.

en: no local matches, forwarding to %s
nl: geen lokale overeenkomsten; doorsturen naar %s

en: no recipient addresses matched declared local names
nl: geen van de ontvangeradressen komt overeen met gedeclareerde lokale namen

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
nl: niet-nul instantie (%s) zou vreemd gedrag kunnen veroorzaken

en: normal termination, status %d
nl: normale afsluiting, afsluitwaarde %d

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
nl: UID-lijsten worden niet gewisseld; geen UID's in deze aanvraag

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
nl: mail ophalen van %s wordt overgeslagen (aanmelden is mislukt of duurt te lang)

en: post-connection command failed with status %d
nl: na-verbindingscommando is mislukt met afsluitwaarde %d

en: pre-connection command failed with status %d
nl: pre-verbindingscommando is mislukt met aflsuitwaarde %d

en: principal %s in ticket does not match -u %s
nl: principal %s in ticket komt niet overeen -u %s

en: protocol error
nl: protocolfout

en: protocol error while fetching UIDLs
nl: protocolfout tijdens het ophalen van UIDLs

en: re-poll failed
nl: opnieuw polsen is mislukt

en: reading message %s@%s:%d of %d
nl: lezen van bericht %s@%s:%d van %d

en: realloc failed
nl: realloc() is mislukt

en: receiving message data
nl: ontvangen van berichtdata

en: recipient address %s didn't match any local name
nl: ontvangeradres %s komt niet overeen met een lokale naam

en: restarting fetchmail (%s changed)
nl: fetchmail wordt herstart (%s is gewijzigd)

en: running %s (host %s service %s)
nl: draait %s (host %s service %s)

en: search for unseen messages failed
nl: zoeken naar ongelezen berichten is mislukt

en: seen | seen
nl[0]: gelezen
nl[1]: gelezen

en: selecting or re-polling default folder
nl: standaardmap wordt geselecteerd of opnieuw opgehaald

en: selecting or re-polling folder %s
nl: map %s wordt geselecteerd of opnieuw opgehaald

en: server option after user options
nl: serveroptie na gebruikersopties

en: skipping message %s@%s:%d
nl: overgeslagen bericht: %s@%s:%d

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
nl: overgeslagen bericht: %s@%s:%d (%d bytes)

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
nl: aanvraag op %s is overgeslagen; %s IP-adres uitgesloten

en: skipping poll of %s, %s down
nl: aanvraag op %s is overgeslagen; %s is down

en: skipping poll of %s, %s inactive
nl: aanvraag op %s is overgeslagen; %s is inactief

en: sleeping at %s for %d seconds
nl: slapen om %s gedurende %d seconden

en: smaller
nl: kleiner

en: smtp listener protocol error
nl: SMTP-programma geeft protocolfout aan

en: starting fetchmail %s daemon
nl: starten van fetchmail %s-service

en: swapping UID lists
nl: omwisselen van UID-lijsten

en: terminated with signal %d
nl: beëindigd door signaal %d

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
nl: wachten op %2$s duurde te lang -- gestopt na %1$d seconden

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
nl: wachten op reactie van luisteraar duurde te lang -- gestopt na %d seconden

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
nl: wachten op server %2$s duurde te lang -- gestopt na %1$d seconden

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
nl: verbinden met server %2$s duurde te lang -- gestopt na %1$d seconden

en: timeout after %d seconds.
nl: duurde te lang -- gestopt na %d seconden

en: undefined
nl: ongedefinieerde

en: unknown
nl: onbekende

en: unknown (%s)
nl: onbekend (%s)

en: unknown issuer (first %d characters): %s
nl: onbekende uitgever (eerste %d tekens): %s

en: unsupported protocol selected.
nl: een niet-ondersteund protocol is geselecteerd.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
nl: Gebruik:  fetchmail [opties] [server ...]

en: will idle after poll
nl: zal nietsdoen na verzoek

en: writing RFC822 msgblk.headers
nl: schrijven van RFC822 msgblk.headers
